از اونجا که افراد شاغل بیشترِ وقت خودشون رو در خارج از منزل و در محیط کار سپری می کنند، دانستن نحوه رفتار با همکاران در محیط کار و نحوه برخورد با مشکلات و مسائلی که در محیط کار به وجود می آید  یکی از الزماتِ دانستنی بر هر فرد شاغل به شمار می آید.

 

نحوه رفتار با همکاران در محیط کار، نحوه برخورد با شوخی همکاران در محیط کار، نحوه لباس پوشیدن در محیط کار و یا نحوه برخورد با مسائل و مشکلاتی که در محیط کار به وجود می آید، آیتم هایی هستند که هر شخص حرفه ای باید از اونها اطلاع داشته باشه و این موارد رو در محیط کارش به کار بگیره.
تحقیق جالبی در مرکز تجاری و بازرگانی هاروارد انجام شده که بیان می کنه،
اشخاص بیشتر تمایل دارند با شخصی که در کارش ماهر نیست اما آدم دوست داشتی هست کار کنند، و بالعکس اشخاص ترجیح نمی دهند که با فرد ماهر و خبره که هیچ موارد مثبت شخصیتی نداره کار کنند.
 
بنابراین داشتن کمی محبوبیت در بین همکاران می تونه باعث پیشرفتِ هر شخصی در محیط کار بشه. 
 
نحوه لباس پوشیدن در محیط کار
فرقی نمی کنه که چه سِمَتی داشته باشیم، بهترین نوع پوشش در محیط کار، پوشیدن لباس های رسمی است.
البته انتخاب نوعِ پوششِ ما می تونه به موارد دیگه هم بستگی داشته باشه، اما غالبِ پوششی که بهترِ ما استفاده کنیم همین استفاده از لباس های رسمی است.
در مواردی هم که اگر شک داریم چه نوع پوششی مناسبِ ما هست می تونیم از مدیر یا شخص موفقی که در شرکت وجود داره الگو برداری کنیم.
خیلی مهمِ که ما در محل کار و یا حتی خارج از آن بتونیم لباس های شیک ومرتبی به تن داشته باشیم، چرا که در وهله اول این نوعِ پوششِ ما هست که حرفه ای بودنِ ما رو مشخص می کنه، و این موضوع زمانی بیشتر به چشم میآد که ما با مشتری یا ارباب رجوع در ارتباط باشیم و یا نوعِ کارمون جوری باشه که با افراد جدیدی در ارتباط باشیم.
باید دقت کنیم که نوعِ پوشش و رنگ هایی که برای لباس خود انتخاب می کنیم زیادِ از حد جلف نباشه، این موضوع اصلاً وجهه جالبی برای ما نداره.
بنابراین بهترین ظاهر برای داشتنِ وجهه حرفه ای، ظاهر و پوششی رسمی است.
 
سَرَک کشیدن در کارهای شخصی همکاران
یکی از کارهایی که در محیط کاری خیلی زشت و زننده است سَرَک کشیدن در کارهای شخصی همکاران است.
 مطمئن هستم شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید از این قبیل کارها را انجام نمی دهید، چون اگر انجام می دادید اصلاً برایتان مهم نبود که نحوه رفتار با همکاران در محیط کار را بدانید. به همین خاطر به شما تبریک می گم و از اینکه مخاطبان فرهیخته مثل شما دارم به خودم می بالم.
 
شایعه پراکنی
اصلاً خوب نیست در مجموعه ای که کار می کنیم شایعه ای درست کنیم و یا ما هم جزو شایعه پراکن ها باشیم.
برای یک شخصِ حرفه ای پخش کردن شایعه و دامن زدن به شایعات اصلاً وجهه خوبی نداره. شاید در کوتاه مدت این مدل رفتار ها زیاد به چشم نیاد، اما در دراز مدت و در تصمیماتی که مدیران قرار است برای ترفیع رتبه، پاداش و یا هر چیز دیگر که باعث پیشرفت ما بشود حتماً تأثیر گذار خواهد بود.
 
بیانِ رازهای خودمان به همکاران
یکی از مهم ترین مواردی که باید در محیط کار رعایت کنیم اینه که اسرار خودمون رو به همکاران نگیم.
بازگو کردن اسرار به همکاران یک اشتباهِ محض هست.
شاید پیش خودتون فکر کنید که من طرفِ مقابلم رو میشناسم، و این همکارم آدمِ خوبی هست اما هر چقدر هم که ما با اون همکار دوست و رفیق باشیم، گفتن خیلی از موارد میتونه به ضرر ما تموم بشه.
چند سال پیش که در شرکتی مشغول به کار بودم، همکاری صاف و صادق داشتم که بیشتر اسرارم رو باهاش در جریان میذاشتم، این شخص فوق العاده آدمِ خوب، صادق و مهربونی بود. یک روز ایشان داشتند با رییس شرکت صحبت می کردند و از اونجا که حواسش نبود اسرار و اطلاعاتی رو از من به رییس بیان کرد که بهتر بود بیان نمی کرد.
از اون به بعد دیگه هیچ اطلاعات و اسراری رو از خودم با هیچ کدوم از همکارانم بیان نکردم.
چون از این موضوع متوجه شدم، هر شخص هرچقدر هم که خوب، صادق و یکدست باشه ممکنه که بصورت اتفاقی اطلاعاتی رو از من به اشخاصی که نباید بیان کنه.
 
شوخی های بی مورد و مسخره بازی در آوردن در محیط کار
از اونجا که بیشترِ افراد شاغل وقت خودشون رو در محل کار سپری می کنند، خیلی سخته که مثل یک چوب خشک برند سرکار و برگردند منزل.
خیلی وقت ها افراد برای اینکه وقت خودشون رو در محیط کار به شادی سپری کنند، با همکارانشون شوخی های بی مورد و مسخره بازی هایی درد می آوردند که بعضی وقت ها ممکنِ که باعث نارحتی همکارانشون بشه.
البته خیلی خوبه که ما در محیط کار شاد باشیم اما بهترِ که این شوخی ها و مسخره بازی ها در حد تعادل باشه و خیلی هم شورش رو در نیاریم.
بهترِ که در محیط کار خط قرمز های رفتاری، جنسی، شخصیتی و مذهبی رو در بین همکاران و مدیران خود رعایت کنیم، شاید رعایت نکردنِ  این موارد باعث بشه که ما از چشم همکاران خود بیافتیم و از اون بدتر، باعث اخراج شدنِ ما از شرکت فقط به خاطرِ رد کردن یک خط قرمز بشه.
 
نحوه برخورد با شوخی همکاران در محیط کار
شاید برای شما هم مواقعی پیش اومده باشه که همکارانی با شما شوخی های بی موردی انجام بدند که باعث اذیت شدنتون بشه!
نحوه برخورد با شوخی همکاران در محیط کار و مخصوصاً با همکار جنس مخالفمون باید چطوری باشه که هم طرفی که شوخی می کنه متوجه شه که چه اشتباهی کرده و در عین حال ما هم آدم بَدِ نباشیم که در بین همکاران دیگه به عنوان یک آدمِ بی روح و بی جنبه شناخته بشیم و از طرفی هم به اون شخص بر نخوره و یا با عکس العملی که نسبت به شوخی اش انجام میدیم ی جورایی لج کنه و بخاد بعداً این کارِ ما رو تلافی کنه.
در ادامه انواع نحوه برخورد با شوخی همکاران در محیط کار رو با هم بررسی می کنیم.
فرض کنید در محیط کاری مون شخصی با ما شوخی بی موردی انجام میده، ما چه واکنش ها و عکس العملی هایی می تونیم در مقابل این شوخیِ همکارمون داشته باشیم؟
1. اون لحظه شوخی که با ما شده به همکارمون بپریم و هر چی از دهنمون در میاد بهش بگیم.
2. در اون لحظه، به شوخی که همکارمون با ما کرده بخندیم و هیچ عکس العملی بهش نشون ندیم.
3. در اون لحظه اصلاً به رومون نیاریم که همکارمون با ما شوخی کرده و نادیده اش بگیریم.
4. در اون لحظه به شوخی همکارمون بخندیم و بعدش اگر از اون شوخی ناراحت شدیم خارج از جمع و در تنهایی بهش بگیم که “آقای/خانم X می خواستم ازتون خواهش کنم که لطفاً از این جور شوخی ها با من نکنید، این نوع شوخی ها اصلاً برازنده شما نیست که انجام میدید” و یا جملاتی شبیه به این. سعی کنیم این جملات رو با لحنی دوستانه به همکارمون بیان کنیم تا در مقابل صحبت های ما جپهه نگیره.
احتمال داره این نحوه برخورد ما با اون طرف وجهه خوبی از ما به جا نذاره و همکاران دیگه به ما برچسب بی جنبه بودن، خشک، تند خو و بد اخلاق بودن بزنند که این موضوع اصلاً خوب نیست.
دقت کنید، اگر ما بخواهیم که در اون لحظه عکس العمل تندی نسبت به همکارمون داشته باشیم به احتمال زیاد ایشون از دست ما ناراحت بشند و ممکنه بخواهند این عکس العمل ما رو بعداً تلافی کنند، چون ما در اون لحظه بین همکاران دیگه ضایعش کردیم و این موضوع ممکنه که خیلی بهش بر بخوره.
بنابراین بهترین روش برای برخورد با شوخی همکاران در محیط کار این است که در اون لحظه به شوخی همکارمون بخندیم و بعدش خارج از جمع ازش بخواهیم که اینجور شوخی ها رو با ما انجام نده.
دانستن روحیات همکار خود برای داشتن ارتباط موثر
برای اینکه بتونیم ارتباط موثری با همکار خودمون برقرار کنیم بهترِ که از روحیات همکاران خود اطلاع داشته باشیم، مواردی مثل:
چه چیزی باعث ناراحتیش میشه
چی باعث میشه که از همه بیشتر خوشحال بشه
چه موقعی برای صحبت کردن با ایشون هست
و …
بعضی وقت ها با یک یادداشت کوچیک (روی استیکرهای رنگی) ازشون تشکر می کردم که در کارشون دقیق هستند و باعث می شد که من هم کارام خوب انجام شه.
یا مثلاً من میدونستم که اصلاً اول صبح وقت مناسبی برای صحبت کردن با یکی از همکارانم نیست، چون اکثراً صبح ها سرش خیلی شلوغ بود و تنش هایی که در کار ایجاد می شد باعثِ عصبی شدنش در ابتدای هر صبح می شد.
تعریف کردن از همکاران یکی از مهارت های ارتباط موثر
تعریف کردن از کسی واقعاً حس خیلی خوبی رو به طرف مقابل منتقل می کنه، خیلی خوبه که از همکارانمون در جمع و یا در تنهایی تعریف کنیم، البته این تعریف کردن ها نباید جنبه چاپلوسی داشته باشه و یا انقدر الکی از دیگران تعریف کنیم تا اون تعریفِ ما خیلی کمرنگ و بی اثر جلوه کنه.
 
رعایت کردن فاصله رفتاری و شوخی ها در محیط کار
تجربه به من و دیگر اشخاصی موفقی که باهاشون ارتباط دارم نشون داده، افرادی که در محل کارشون زیاد شوخی می کنند و یا اینکه فاصله های بین خودشون و دیگران رو از لحاظ رفتاری و گذاشتن احترام رعایت نمی کنند احتمال اینکه در کارشون بخواهند پیشرفت کنند خیلی کمه.
بنابراین پیشنهاد می کنم خیلی از مواردی که به ظاهر ممکنِ کوچیک باشه رو رعایت کنید تا باعثِ پیشرفتِ شخصی و همچنین پیشرفت در محل کاریتون بشه.
 
تمرکز بر رفع مشکل به جای پیدا کردن مقصر در محیط کار
خیلی مواقع پیش اومده که همکارمون جایی از کار رو اشتباه انجام داده و باعث بروز مشکلی هم در کارِ ما شده، اینجور مواقع بهترِ بجای پیدا کردن مقصر با اون همکارمون سعی کنیم که مشکل رو بر طرف کنیم.
البته این موضوع بیشتر مرتبط با مدیران است که بخواهند این رفتار رو با کارکنانشون انجام بدند، یعنی وقتی مشکل یا مسئله ای در کار پیدا میشه، به جای اینکه روی اون مشکل تمرکز کنند و برای پیدا کردن مقصر بسیج شند، بهترِ که روی حل اون مسئله وقت بزارند تا حلش کنند.
 
سپری کردن زمانی در روز با همکارانِ واحدهای دیگر برای داشتن ارتباط موثر
پیشنهاد می کنم برای اینکه ارتباط موثرتری با همکارانتون در دیگر واحد ها شرکت داشته باشید، در هفته یا در ماه زمانی رو بزارید تا فقط به اندازه صرف یک چای باهم صحبت کنید.
باید دقت داشته باشیم که اطلاعات مربوط به واحد خودمون رو با افراد خارج از سازمان یا خارج از واحدِ خودمون در میون نزاریم.
هر چقدر دایره ارتباطات ما بیشتر بشه و در بین همکاران دیگه محبوب تر بشیم به همون اندازه هم کارهای ما راحت تر انجام میشه و کارهایی که شاید انجام دادنش چند روز طول بکشه شاید بتونیم با یک تلفن ساده انجامش بدیم.
البته منظورم این نیست که با افراد دیگه آشنا بشیم و بخواهیم که ازشون به عنوان پله استفاده کنیم و بالا بریم.
منبع: سایت امیر مصطفی
 
 
 
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

|  
  |
سید هادی نبی زاده |   1397/10/02 17:12:02   |
0     0
🎭مغز برای بخشیدن کسی که به شما صدمه زده، به ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز دارد.

💥به عنوان یک مدیر در رابطه با کارکنان مراقب گفتار و رفتارمان باشیم تا آنها از ما ضربه نخورند!!
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سید هادی نبی زاده |   1397/10/02 17:14:46   |
0     0
عواملی که موجب انگیزه کارکردن در افراد می‌شود

🔸گروهی از افراد شاغل که از شروع هفته شاکی هستند معمولا در حرفه‌ای فعالیت دارند که با احساس امنیت و آزادی همراه است اما متاسفانه از انجام کار خود لذت نمی‌برند. عده‌ای هم با آغاز هفته، به شدت از هجوم یک هفته پر مشغله وحشت دارند و از تعطیلات پایان هفته هم لذت نمی‌برند و شرایط را برای خود و اطرافیان بدتر می‌کنند.

🔸بهتر است کاری را که موجب احساس ناخوشایندی در شما می‌شود انجام ندهید. فرصت‌های فراوانی در زندگی وجود دارد، سعی کنید با تشخیص انگیزه‌های درست، فرصت‌های مناسبی را برای آینده رقم بزنید.

1️⃣ پول :
در ابتدا، اصلی‌ترین عامل انگیزشی ارزشمند که موجب تلاش بسیار افراد می‌شود، کسب درآمد است. پول، ابزاری است که تمام انسان‌ها برای بقا به آن نیاز دارند و کسب درآمد موجب احساس غرور و بزرگی، موفقیت و دستاوردها می‌شود. اما تنها انگیزه‌ای نیست که موجب کار بسیار و احساس رضایت و خوشحالی افراد می‌شود.

2️⃣ هدف :
زمانی که هدفمند هستید مسیر مشخص‌تری دارید و درباره زندگی و تصمیمات پیش‌روی، بیشتر احساس اطمینان خاطر می‌کنید. هنگامی که در موقعیت‌ها یا شرایط ناپایدار قرار می‌گیرید که موجب عدم اطمینان شما می‌شود، داشتن هدف به پیشرفت و دستیابی به اهداف والاتر کمک بسیاری می‌کند.

3️⃣ ایجاد تغییرات:
افراد شاغل بیشتر اوقات خود را در محل کار می‌گذرانند؛ بنابراین بهتر است با استفاده از راهکارهایی، معنای جدیدتری به حرفه خود ببخشند. مهم‌ترین دستاورد در این زمینه، انتخاب روش‌هایی برای ایجاد تغییرات و تاثیرات در زندگی شخصی و دیگران است. زمانی که متوجه تغییرات ناشی از انجام کارها، می‌شوید نسبت به شغل و هدف خود احساس خوشایندتری خواهید داشت.

4️⃣ مسوولیت:
با اینکه قبول مسوولیت با استرس همراه است اما از طرفی بیکاری، استرس بیشتری به افراد وارد می‌کند. زمانی که مسوولیت و وظیفه‌ای به عهده ندارید، حل مشکلات مالی تا حدودی غیر‌ممکن به‌نظر می‌رسد اما در صورت داشتن شغل ثابت تا حدودی مطمئن هستید که از عهده حل مشکلات بر می‌آیید. مسوولیت‌پذیری منجر به احساس تعادل، موفقیت، انگیزه و اعتماد به نفس در افراد می‌شود.

5️⃣ چالش:
زمانی که به‌طور مناسب درگیر چالش‌ها می‌شوید انگیزه زیادتری پیدا می‌کنید. به هنگام درگیری با چالش‌های صحیح، طبیعی است برای دستیابی به فرصت‌ها، با تلاش مضاعف موانعی را که در سر راه قرار گرفته پشت سر می‌گذارید و در پایان هر روز از موفقیت‌ها، احساس رضایت خواهید کرد.

6️⃣ جامعه:
محیط کار، صرف‌نظر از فراهم کردن شرایطی برای فعالیت افراد، موقعیت را برای ارتباط با دیگران میسر می‌کند. موفقیت، هرگز یک کار انفرادی نیست. ارتباط به‌صورت انفرادی یا گروهی، شما را در روابط معناداری قرار می‌دهد همچنین می‌توانید به اهداف رضایت‌بخش متقابلی برسید که برای آنها تلاش کرده‌اید.

7️⃣ تایید:
مورد تایید قرار گرفتن از مهم‌ترین عوامل انگیزشی به شمار می‌رود، همه اشخاص نیاز دارند پس از انجام وظایف، مورد تایید یا رد دیگران قرار بگیرند. محل کار، محیط مناسبی است برای ایجاد انگیزه عمیق در افراد. تایید به اشکال متفاوتی نظیر تعریف و تمجید، ترفیع، ترقی، پاداش یا حمایت و حتی تشویق دیده می‌شود.

8️⃣ وظیفه:
تعهد به انجام کارها و کسب موفقیت انگیزه مهمی در زندگی به شمار می‌رود که برای پیشرفت هر شخصیت مقتدری لازم است. شغل این فرصت را به افراد می‌دهد که نقشی مفید و مطابق با هنجارهای جامعه داشته باشند. زمانی که در زندگی تحت‌تاثیر ارزش‌های تاثیرگذار قرار می‌گیرید، فرصت ارتقا و متمایز کردن شخصیت خود را خواهید داشت.

منبع: Entrepreneur
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

 

 

مشاوره آنلاین

با استفاده از خدمات مشاوره آنلاین مرکز آموزش توسعه توانمندی شغلی، مسیر خود را برای ارتقاء سطح سواد و دانش مالی و حسابداری هموار نمایید.
این بخش، آماده پاسخگویی به نیازهای شما کاربران گرامی، میباشد.

معرفی کتاب

آزمون استخدامی بانک ها

آزمون استخدامی بانک ها

فریبا دنیایی
 • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
 • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
 • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
 • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
 • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
 • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
 • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
 • از دوستان خود دعوت کنید با تیم همسو شوید عضو تیم متفکران شوید
  هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی