اکثر مردم، بهترین افتخارات کاری‌شان را در رزومه شان ذکر نمی‌کنند. آنها فکر می‌کنند که اجازه این کار را ندارند- البته که حق دارند موفقیت‌هایشان را ذکر کنند! وقتی شما به چیزی دست می‌یابید، برای همیشه آن امر متعلق به شماست.

۵- نمی‌خواهم اعتبار آن کار را به خودم نسبت دهم.

متقاضیان شغل می‌گویند: «آن پروژه یک کار گروهی بود. نمی‌خواهم اعتبار آن را مال خودم کنم.» آنها نقش خود را در تصمیم‌گیری‌های بزرگ، کوچک می‌کنند. اگر تلفنی با آنها صحبت کنیم و بخواهیم در مورد موارد مشخصی از آنها اطلاعات بگیریم، آنها به ما در مورد بانک‌های اطلاعاتی که ساخته‌اند و طرح‌های ارتباط با مشتریان که طراحی کرده‌اند، می‌گویند اما بعد اضافه می‌کنند که: «ولی نمی‌خواهم همه اعتبار آن کار را به خودم نسبت بدهم!»

مدیر بعدی شما هنوز شما را نمی‌شناسد. رزومه شما -که زنده و انسانی۱ به نظر برسد- است که برداشت مقدماتی رئیس آینده تان از شما را ایجاد خواهد کرد. چرا بزرگ‌ترین موفقیت کاری‌تان را در رزومه‌تان قید نمی‌کنید که باعث شروع یک گفت‌وگو شود؟

وقتی که به مصاحبه شغلی می‌روید، می‌توانید با اطمینان بگویید: «البته، آن پروژه یک کار تیمی بود.» همه این را می‌دانند، اما بهتر است، یک بار دیگر هم شما بگویید.

 

۶- آن کار را دیگر انجام نمی‌دهم.

حتی اگر دیگر در حوزه کاری‌ای که بزرگ‌ترین موفقیت‌های شغلی‌تان را در آن داشته‌اید، کار نمی‌کنید، جلوه‌های آن موفقیت‌ها می‌تواند مدیران کارگزینی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. جنبه‌های خلاقانه و شهودی دستاوردهای شغلی تان را در معرض دید مدیران جدیدی که برای کار در شرکت‌شان درخواست داده‌اید، قرار دهید.

هرچند ممکن است زمینه‌های کاری متفاوت باشد اما موضوعات اساسی مشترک – نگه داشتن انبوه مشتریان؛ با وجود موانع اداری، ایده‌ای را به بهره‌برداری رساندن و القای انجام کاری به مردم، کاری که پیش از آن هرگز انجام نداده‌اند- هر مدیری را که درگیر این مسائل است، تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

داستان‌های فوق‌العاده جذاب و پرافتخار شغلی شما در مشاغلی که مدت‌ها پیش مشغول به‌کار بودید اکنون نیز شاخصه‌های قدرتمند توانمندی‌های شما هستند. آنها را در رزومه‌تان عیان کنید.

 

۷- آن کار را خیلی وقت پیش انجام دادم.

آیا می‌توانید یک داستان فوق‌العاده جذاب شغلی را در رزومه‌تان بیاورید که مربوط به کاری قدیمی است که دیگر آن را در رزومه‌تان قید نمی‌کنید؟ البته که می‌توانید! آن داستان فوق‌العاده جذاب را در بخش خلاصه رزومه در قسمت بالای رزومه زنده و انسانی‌تان بیاورید. خلاصه رزومه زنده و انسانی یک متقاضی کار، پاتریشیا، را در ادامه آورده‌ام تا ببینید که آوردن آن داستان چگونه به نظر می‌رسد:

 

من مدیر توسعه محصول هستم و عاشق این هستم که راه‌حل‌های مالی موثر ساده برای مسائل بازار طراحی و آنها را مدیریت کنم که در حوزه‌هایشان به خوبی کار کنند. نخستین اقدام بزرگ من اجرای پروژه کارت اعتباری فروشگاه زنجیره‌ای سیرز بود که به استانداردی طلایی برای کارت‌های اعتباری خرده‌فروشی تبدیل شد. در حال حاضر به دنبال این هستم که به یک بنگاه مالی ترقی خواه که قصد فعالیت در حوزه تجارت آنلاین را دارد، بپیوندم.

 

کارت اعتباری سیرز (Sears) مربوط به مدت‌ها پیش است، اما فعالان این حوزه هنوز آن را به خاطر می‌آورند. یک اشاره کوتاه به آن در خلاصه رزومه زنده و انسانی شما، شروع کننده یک گفت‌وگو خواهد بود. فعالان حوزه کاری پاتریشیا که پست‌های ارشد شغلی دارند، آنقدر مسن هستند که ویزا کارت سیرز را به یاد بیاورند و تمایل خواهند داشت که با پاتریشیا در مورد آن صحبت کنند.

نظیر داشتن یک علاقه مشترک خارج از کار یا داشتن یک همکار سابق مشترک با یک نفر؛ تعریف ماجراهای کاری پرآوازه، راه‌های خیلی خوبی هستند تا با فعالانی که شما را هنوز نمی‌شناسند، رابطه ایجاد کنید.

 

۸- حالا تاثیرش روشن است.

در حرفه‌مان سال‌های زیادی را صرف انجام کارهایی می‌کنیم که به ما گفته‌اند و غرایز قدرتمند‌مان، در انجامشان ما را راهنمایی می‌کنند. گاهی تاثیر فعالیت‌هایمان در همان زمان مشخص نمی‌شود. حال که سنمان بالاتر رفته و از گذشته‌مان فاصله گرفته‌ایم قادر هستیم به گونه متفاوتی تجارب گذشته‌مان را بیان کنیم و قدرت درونمان را نشان دهیم؛ اگرچه زمانی که آن کارها را انجام می‌دادیم برایمان آشکار نبود.

 

۹- واجد شرایط نبودم.

«من واجد شرایط لازم برای انجام کاری که می‌کردم، نبودم»، یک دلیل وحشتناک برای ذکر نکردن یک افتخار کاری در رزومه است. شما واجد شرایط نبودید اما انجامش دادید!

 

۱۰- رئیسم آن را موفقیت خودش به حساب آورد.

آخرین مورد در لیست ما، موردی است که اکثر متقاضیان شغل روی آن درنگ می‌کنند. حتی اگر آنها کاری فوق‌العاده نظیر رفع مشکلات تعداد زیادی از مشتریان، طرح ایده‌ای فوق‌العاده یا ابداع روشی تازه که باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود؛ انجام داده باشند، در قید کردن آن موفقیت کاری در رزومه‌شان، غالب اوقات مرددند برای اینکه تصور می‌کنند رئیسشان نیز می‌تواند ادعای انجام آن کار را داشته باشد.

رئیس پیشینتان را فراموش کنید. این رزومه شما است. امروز هم یک روز تازه است، اگر می‌توانید داستان خودتان را بگویید که چگونه آمدید، دیدید و فتح کردید این را بگویید، بگویید! رئیس پیشین شما می‌تواند داستان خودش را بگوید. الان نوبت شما است!

 

منبع 

اخبار حسابداری ایران

 
 
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

 

|  
  |
عباس ابوالحسنی بهابادی |   1397/09/25 15:29:02   |
0     0
خیلی برام جالب و نو بود ممنون
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

 

 

مشاوره آنلاین

با استفاده از خدمات مشاوره آنلاین مرکز آموزش توسعه توانمندی شغلی، مسیر خود را برای ارتقاء سطح سواد و دانش مالی و حسابداری هموار نمایید.
این بخش، آماده پاسخگویی به نیازهای شما کاربران گرامی، میباشد.

معرفی کتاب

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور

محمدرضا نقی زاده هنجنی ـ سهیلا عباس نژاد
 • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
 • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
 • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
 • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
 • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
 • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
 • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
 • از دوستان خود دعوت کنید با تیم همسو شوید عضو تیم متفکران شوید
  هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی