شغل کارشناس تحلیل گر سیستم (System Analyst) یکی از مشاغل زیرمجموعه حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر و رشته مهندسی نرم افزار است. یک کارشناس تحلیل گر سیستم ها همان طور که از نامش پیداست، مسئول تحلیل و ارزیابی سیستم ها و برنامه های رایانه ای است. 

 

به زبان ساده تر، در واقع نقش مسئول تحلیل گر سیستم ها در یک کسب و کار، طراحی، برنامه ریزی و کنترل فرایند توسعه یک برنامه نرم افزاری است.

یک کارشناس تحلیل گر سیستم، پس از اینکه نیازهای مشتریان را شناسایی می کند، راه های پاسخ دهی به این نیاز ها را به مدل های کامپیوتری تبدیل کرده و به منظور توسعه و کدنویسی به برنامه نویس ها ارائه می کند. کارشناس تحلیل سیستم ها پس از اینکه مدل برنامه نرم افزار را طراحی کرد، مسئول شناسایی و برطرف کردن خطاهای به وجود آمده نیز هست.

 

در شغل کارشناس تحلیلگر سیستم ها و برنامه های رایانه ای، فرد موردنظر باید بتواند اطمینان حاصل کند که راهکارهای فنی که برای یک برنامه نرم افزاری ارائه می دهد، نیازهای یک کسب و کار را برآورده می کند.

 

بازار کار و استخدام کارشناس تحلیل گر سیستم

شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای رایانه ای، در واقع اصلی ترین بازار کار برای استخدام کارشناس تحلیل گر سیستم و برنامه هستند.افرادی که می‌خواهند به عنوان یک کارشناس تحلیل گر سیستم استخدام شوند، می‌توانند در مراکز و سازمان‌هایی که محصولات نرم افزاری تولید می‌کنند، به دنبال فرصت های شغلی باشند. با توجه به فراگیر شدن استفاده از محصولات کامپیوتری و نیاز بازار به دیجیتالی شدن انواع خدمات ، بازار کار این شغل تقاضای زیادی برای استخدام متخصصان حوزه طراحی نرم افزار و تحلیل سیستم دارد.

 

گزینه های اصلی استخدام در شغل کارشناس تحلیل گر سیستم، فارغ التحصیلان رشته های مهندسی نرم افزار یا فناوری اطلاعات هستند. علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، سابقه کاری مرتبط و مخصوصا داشتن آشنایی و تجارب حوزه برنامه نویسی برای یک کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای ضروری است؛ به این دلیل که همکاران اصلی یک کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای، مدیران محصول و برنامه نویس ها هستند.

 

گرچه در کنار دانش فنی، هرچقدر یک کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای بیشتر با مهارت هایی مانند توانایی انجام کارها به صورت گروهی و حل مساله آشنا باشد، فرصت های بیشتری برای استخدام دارد.

 

وظایف یک کارشناس تحلیل گر سیستم

- تحلیل نیازهای کاربران و سپس طراحی، تست و توسعه نرم افزار برای رفع آنها

- تعیین اهداف طرح­ سیستم پس از امکان سنجی و برآورد هزینه­های عملیاتی

- تنظیم اصول، ضوابط و استانداردهای مناسب در تمامی مراحل کار طراحی سیستم های پیشنهادی

-همکاری در تعیین روش­های حفاظت و کنترل سیستم­های رایانه‌ای

- بررسی روش های جمع آوری اطلاعات به منظور دستیابی به بهترین شیوه

- طراحی اجزای برنامه های کاربردی و پایه ای و برنامه ریزی برای کارکرد صحیح آنها

- برآورد زمان، هزینه، نیروی انسانی و ابزار مورد نیاز

تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده از سیستم­های موجود و مشخص کردن اهداف سیستم­ها

- جمع آوری اطلاعات در زمینه مطالعات قبلی سیستم، فرم­های ورودی، خروجی، گردش عملیات رایانه­ای فایل­ها، پایگاه داده­ها و بررسی گردش عملیات دستی

- طراحی و تحلیل سیستم و تهیه گردش عملیاتی سیستم

- طراحی ورودی‌ها، خروجی‌ها و استاندارد‌های مناسب در کلیه مراحل کار

- تهیه و تدوین نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری، پشتیبانی و حفاظت سیستم رایانه­ای

- تعیین محدودیت سیستم و پیش‌بینی توسعه آن در آینده

- تهیه و تدوین و ارایه به موقع مستندات کلیه مراحل سیستم تا عملیاتی شدن آن

 

دوره‌ها و مهارت های مورد نیاز کارشناس تحلیل گر سیستم

فردی که می‌خواهد به عنوان کارشناس تحلیل گر سیستم استخدام شود باید مدرک تحصیلی یکی از رشته‌های زیر را داشته باشد:

- علوم کامپیوتر

- مهندسی نرم افزار

- مهندسی فناوری اطلاعات

 

مهارت‌های مورد نیاز یک کارشناس تحلیل گر سیستم:

- مسلط به یکی از زبان های برنامه نویسی

- توانایی تجزیه و تحلیل

- حل مسئله

- اصول گزارش نویسی

- توانایی کار تیمی

- آشنایی با اصول مدیریت پروژه

- توانایی تحمل فشار کاری

- مدیریت زمان

 

شخصیت شناسی کارشناس تحلیل گر سیستم

یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی در شغل کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای، توانایی حل مساله و خلاقیت مدل سازی است؛ در واقع یک کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای باید علاوه بر دانش فنی و ذهن سیستماتیک، مهارت برقراری ارتباط مناسب با افراد را داشته باشد، تا از این طریق بتواند نیازهای مشتریان برای طراحی در سیستم را مدنظر قرار دهد. کارشناس تحلیل گر سیستم باید بتواند در تعامل مناسب با مشتریان، طراحان، مدیران پروژه و برنامه نویسان، نیاز‌های روز بازار را کشف کرده و و فرآیند تحلیل سیستم‌ها را اجرا کند.

 

چالش‌های یک کارشناس تحلیلگر سیستم

مشاغل حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنار تمام نوآوری هایی که دارند، با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. در شغل کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای، مشکلات و در واقع مسائل مختلفی وجود دارند که در ادامه به آن اشاره کرده ایم:

 

۱. پیچیدگی طراحی سیستم: یک کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای پیش از طراحی مدلی سیستماتیک، باید مسائل و نیازهای پیچیده یک کسب و کار را درک کرده و سپس طی فرایندی این مدل را طراحی و برنامه ریزی کند. شناسایی دقیق مسائل و تبدیل آنها به مدل یک فناوری، قطعا پیچیدگی های خاص خود را دارد.

 

۲. تعامل با مشتریان و طراحان سیستم: ارتباط با مخاطبان یک کسب و کار تا مدیران پروژه و کارشناسان فنی برای پیشبرد کار و مخصوصا مواجهه با نظرات و سلیقه های متفاوت، از چالش ها و پیچیدگی های شغل کارشناس تحلیل سیستم ها است.

 

۳. حل مسئله: همان طور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین مسئولیت های شغل کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای، توانایی حل مساله به ویژه در هنگام بروز مشکلات فنی در مدل سازی است. مواجهه با این موضوع و پیچیدگی های ارائه راهکارها یکی دیگر از چالش های فردی است که می خواهد به عنوان کارشناس تحلیل گر سیستم های رایانه ای استخدام شود.

 

 
 
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

 

|  
  |
دیدگاه کاربران

 

 

مشاوره آنلاین

با استفاده از خدمات مشاوره آنلاین مرکز آموزش توسعه توانمندی شغلی، مسیر خود را برای ارتقاء سطح سواد و دانش مالی و حسابداری هموار نمایید.
این بخش، آماده پاسخگویی به نیازهای شما کاربران گرامی، میباشد.

معرفی کتاب

20 آزمون عمومی استخدامی

20 آزمون عمومی استخدامی

گروه مولفین
 • اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • قرآن پژوهی مالی و حسابداری
 • شرکت دانش پژوهان مالی فرانگر
 • مرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاری
 • توسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداری
 • انتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...
 • توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداری
 • آتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشد
 • بهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
 • از دوستان خود دعوت کنید با تیم همسو شوید عضو تیم متفکران شوید
  هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی